W jaki sposób można walczyć z zachwaszczeniem rzepaku?

Rzepak to niezwykle pożyteczna i popularna uprawa, dlatego też należy wiedzieć, jak ją odpowiednio ochronić. Szczególnie, że chwasty bardzo chętnie atakują te zboża i trzeba działać błyskawicznie, aby stosunkowo łatwo sobie z nimi poradzić. Jak ochronić się przed zachwaszczeniem rzepaku i jak z nim potem walczyć? Zabezpieczanie rzepaku należy rozpocząć jeszcze przed samym wysiewem, na przykład poprzez zaprawę. To prosta i skuteczna metoda zabezpieczenia wyrastających roślin przed grzybami i szkodnikami. Należy ją dobrać zgodnie do rzepaku, szczególnie, do najpopularniejszych chorób, które dotykają tę roślinę (np.

mączniak czy kiła). Trzeba jednak bardzo uważać z dawkami, aby nie nadużyć chemii. Prawidłowo zastosowana zaprawa nie tylko wzmocni rzepak, ale też wpłynie na jakość plonów. Podczas okresu wegetacji należy rzepak także spryskiwać. Ważna jest przede wszystkim ochrona przed fungicydami, które stosunkowo często dotykają roślin rzepaku.

Tutaj jednak niekoniecznie musi to być profilaktyka – można zastosować także w sposób interwencyjny, gdy już pojawią się efekty chorób, a my próbujemy ratować zboże. Jednak i tutaj należy pamiętać, żeby nie przesadzać z dawką preparatów. Ważna jest także regularna obserwacja rzepaku i reagowanie na bieżąco. Analizując i zdobywając wiedzę na przestrzeni kolejnych sezonów, możemy łatwo określić, jakie choroby są największym zagrożeniem i z czym możemy się zmagać. Prowadząc dokładną obserwację możemy bardzo pomóc zarówno naszemu rzepakowi, jak i innym uprawom.