Tasznik pospolity – czym jest i jak go zwalczać?

Mało kto z nas kojarzy nazwę „tasznik pospolity”, ale w rzeczywistości jest występowanie jest powszechne i nie bez powodu przymiotnik „pospolity” w nazwie. Z pewnością każdy miał już z nim kiedyś do czynienia. Tasznik to jednoroczna roślina, nazywana jarą.

Ta z pozoru niegroźna i delikatna roślina to niestety bardzo pospolity i niebezpieczny dla naszych upraw chwast. Jest szczególnie groźny z tego powodu, że może przetrwać nawet w trudnych warunkach atmosferycznych – może nawet przetrwać zimę, jeśli nie jest ona zbyt sroga, a temperatura nie spada zanadto poniżej 0 stopni Celsjusza. Co gorsze, tasznik pospolity jest zagrożeniem dla w zasadzie wszystkich upraw i roślin.

Można znaleźć go zarówno w ogrodach warzywnych, jak i w roślinach okopowych czy rzepaku. Jest bardzo konkurencyjny w stosunku do innych roślin uprawnych i okrada jest z „wartości odżywczych”. Przez niego na zdrowe rośliny mogą przenosić się szkodliwe grzyby i szkodniki.

Jak poradzić sobie z tym chwastem? Jeśli jego występowanie nie jest zbyt powszechne, to często wystarczy wykorzystać naturalne sposoby, bez nadmiaru chemicznych środków. Można je wyplenić na przykład za pomocą chemicznego odchwaszczania. Jeśli jednak jego obecność jest bardziej zaawansowana, to nie obędzie się bez chemicznego wsparcia.

Z racji popularności tasznika pospolitego znalezienie odpowiedniego specyfiku nie powinno być problemem – na rynku jest ich cała masa, a my bez problemu powinniśmy dobrać odpowiedni specyfik do naszych oczekiwań.