Stosowanie naturalnych środków wspomagających wzrost roślin

Rośliny warto wspierać na wiele sposób, a nie zawsze wykorzystanie specyfików chemicznych jest najskuteczniejszym rozwiązaniem. Czasem warto zastosować także naturalne sposoby, które pomogą im wzrosnąć zdrowym.

Jakie to metody? Przede wszystkim chodzi o środki nazywane biopreparatami. Mamy tutaj do wyboru całą gamę produktów, które mogą korzystnie wpłynąć na hodowane przez nas rośliny – zaczynając od preparatów roślinnych, przez preparaty bakteryjne czy też oparte na wirusach owadzich.

Wszystkie z nich są skuteczne i bardzo pomocne dla rozwoju roślin. Co zaliczamy do mocnych stron tych środków ochrony? Przede wszystkim działają selektywnie, a więc skupiają się na swoim „zadaniu”.

Nie mają negatywnego wpływu na pozostałe kwestie związane z rozwojem roślin, a najczęściej skupiają się tylko na jednym aspekcie. Nie są szkodliwe ani dla ludzi, ani dla innych pożytecznych owadów czy też ptaków.

Co ważne, a może i najważniejsze – na działanie środków naturalnych w postaci biopreparatów szkodniki nie są w stanie się uodpornić, co czasem ma miejsce w pestycydów. Ważne jest jednak tutaj odpowiednie stosowanie dawek i postępowanie zgodnie z instrukcją – jeśli na początku przesadzimy z mocą, to będzie to miało wpływ rośliny i odporność poszczególnych szkodników.

Niestety biopreparaty mają także swoje wady. Jedną z nich jest ich wolne działania – nie zabijają szkodników natychmiastowo, tylko działają bardziej na zasadzie procesu.

Dlatego nawet po ich zastosowaniu rośliny dalej mogą cierpieć. Dlatego warto przy opryskiwaniu naprzemiennie używać biopreparatów i pestycydów.