Najczęstsze chwasty zbóż ozimych

Chwasty bardzo często atakują zboża ozime. Jest wiele rodzajów chwastów, które są stałymi bywalcami okolic tych właśnie zbóż. Jakie z nich zaliczymy do grona najczęściej się pojawiających? Uciążliwym chwastem jest dla przykładu bodziszek drobny. Plusem jest to, że nawet jeśli się pojawia, to nie jest zbyt licznie reprezentowany.

Jednak jego obecność musi martwić, jako że bodziszek drobny bardzo mocno rywalizuje o wodę i cenne składniki mineralne, przede wszystkim azot. Ma duży wpływ na utrudnianie przeprowadzania żniw, a dodatkowo uniemożliwia czystość zbiorów zbóż ozimych. Przy zbożach ozimych bardzo często pojawia się także stokłosa żytnia. Co gorsza, jest to chwast jednoliścienny, a więc tym samym znacznie trudniejszy do usunięcia.

Stokłosa przede wszystkim pojawia się na glebach żyznych oraz gliniastych, gdzie składników pokarmowych jest pod dostatkiem, a to przecież naturalne warunki występowania zbóż ozimych. Uważa się, że wzmożona obecność tego chwastu w uprawach może zmniejszyć ostateczne plony o nawet 30%. Kolejną kwestią, z którą trzeba się liczyć uprawiając zboża ozime, jest chwast nazywany miotłą zbożową. Pojawia się przede wszystkim w wilgotnych glebach, a niskie temperatury nie są mu straszne, co sprawia, że zboża ozime są jego naturalnym środowiskiem.

Dla naszych zbiorów jest to chwast o tyle niebezpieczny, że zaczyna szybciej się rozwijać, przez co w bardzo szybkim tempie zużywa składniki pokarmowe zawarte w glebie. W tym wypadku szybkie usunięcie miotły zbożowej jest kluczowe, jeśli liczymy na udane plony.