Najczęstsze choroby i dolegliwości upraw rzepaku

Jakbyśmy o rzepak nie dbali, to często i tak dotykają go różnego rodzaju choroby, które często niweczą nawet całe plony. Dlatego warto znać podstawowe z dolegliwości, które mogą spotkać tę uprawę, aby wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Jedną z takich chorób jest Cylindrosporioza. Związana jest ona z grzybami, a docelowo wpływa na zauważalne spadki w plonach. W Polsce często pojawia się obecnie w związku z licznymi zmianami klimatycznymi.

Najczęściej są to chlorotyczne plamki, które wpływają na chlorofil rzepaku. Reagować w tym wypadku należy natychmiast, już po obejrzeniu pierwszych objawów – najlepsze są oczywiście fungicydy. Nieciekawą dolegliwością jest także kiła kapusty. Powodem jej powstawania jest pierwotniak, który znajduje się w glebie. Dotyka w zasadzie wszystkich roślin krzyżowych, w tym także rzepaku.

Często rozprzestrzenia się też ona na niedoczyszczonych częściach maszyn rolniczych, co związane jest z innymi technikami upraw. Szkodzi poprzez hamowanie rozwoju roślin, a głównie przez żółknięcie liści i ich obumieranie. Objawy są szczególnie widoczne podczas suchych, upalnych dni. Popularnym problemem są także mączniaki. Jego rozwojowi sprzyja ciepło i wilgoć, a warunki te powstają najczęściej w końcowej fazie wegetacji rzepaku.

Na liściach i pędach pojawia się biały nalot, co wpływa zarówno na jakość, jak i ostateczną ilość plonów. Dlatego też odmiany jare i ozime nie powinny znajdować się koło siebie, co będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed mączniakiem.