Metody zwalczania chwastów dwuliściennych

Chwasty dwuliścienne to rzecz, z którą walczy wielu ogrodników. Szczególnie, że na większości trawników są one powszechne i często trzeba się z nimi namęczyć, żeby na stałe się ich pozbyć. Wpływają nie tylko na estetykę, ale też na stan naszego trawnika. Na szczęście jest kilka metod, które pomagają je regularnie usuwać.

Jak je rozróżnić? Zazwyczaj są one znacznie wyższe od zwykłych traw i jest to zauważalne na pierwszy rzut oka. To pomaga w ich wykryciu. Dodatkowo znacznie szybciej kwitną i od tradycyjnej trawy różnią się także barwą. Łatwa identyfikacja chwastów dwuliściennych jest ogromną pomocą dla ogrodników.

Kluczowy może być już okres przed założeniem trawnika. Wówczas warto zastosować herbicydy totalne, które radzą sobie zarówno z chwastami jednoliściennymi, jak i z dwuliściennymi. To skuteczna metoda, która już w początkowym stadium rozwoju trawnika powinna pomóc w konsekwentnym usuwaniu chwastów. Należy jednak pamiętać o tym, że to specyfiki, które wymagają kontaktu, a więc bez połączenia ich z nadziemną częścią rośliny nie dadzą żadnych efektów.

Znacznie trudniej jest usuwać chwasty, które pojawiają się już po założeniu trawnika. Tutaj stosowanie totalnych herbicydów może już źle wpłynąć na sam trawnik. Na szczęście radzenie sobie z chwastami dwuliściennymi jest prostsze – należy wykorzystać specjalne preparaty selektywne, bezpieczne do traw i dostosowane do eliminacji chwastów dwuliściennych. Bardzo ważne jest także regularne koszenie – to także sposób na radzenie sobie z chwastami i wycinanie ich zanim się rozwiną.