Jak zwalczać chwasty w zbożach jarych? O czym należy pamiętać w procesie ochrony upraw?

Chwasty atakujące zboża jare w dużej mierze pokrywają się z tymi, które są uznawane za szkodliwe dla zbóż ozimych. Dla tych pierwszych dodatkowym zagrożeniem są gatunki jare jednoliścienne i dwuliścienne, które zaczynają wschodzić wiosną.

Jak ochronić zboża jare przed chwastami i ich szkodliwym działaniem? Pozostając przy porównaniu do zbóż ozimych – tutaj regulacja zachwaszczenia jest znacznie łatwiejsza. Należy po prostu dobrać odpowiedni środek chemiczny, który zostanie użyty na liście zbóż jarych.

Ważne jednak jest, aby dostosować parametry specyfiku i jego moc do warunków naszej uprawy, ale także do żyzności gleby i najpopularniejszych chwastów na niej występujących. Dla rolników i ogrodników kwestia jest tutaj o tyle prosta, że na rynku można znaleźć ponad sto herbicydów, które spiszą się co najmniej dobrze w sytuacji odchwaszczania zbóż jarych.

Co ważne, znaleźć można także spore różnice cenowe, co pozwala wybrać odpowiedni środek dla każdego portfela, w zależności od jego zasobności. Należy przy tym pamiętać o tym, że najważniejszym elementem herbicydów jest ich substancja aktywna – to na nią przede wszystkim musimy zwrócić uwagę planując zakup.

Środki powinniśmy dostosowywać indywidualnie do stanu naszych upraw. Na początek należy wyeliminować te chwasty, które są najbardziej szkodliwe i to do nich dostosować optymalną substancję aktywną.

Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu herbicydów chwasty nie powinny być problemem dla naszych zbóż jarych.