Jak zapobiec pojawianiu się chwastów jednoliściennych?

Chwasty liścienne bardzo często atakują przede wszystkim trawniki i z miejsca stają się zmorą ogrodników dbających o ich wygląd. W tym wypadku kluczowe jest zapobieganie, jako że samo usuwanie chwastów jednoliściennych to prawdziwa udręka.

Co zrobić, aby nie mieć do czynienia z tym problemem? Podstawowe czynności należy wykonać jeszcze przed założeniem trawnika. Jedną z podstawowych i najbardziej uniwersalnych metod jest wykorzystanie totalnych herbicydów, które zabezpieczają powstającą trawę przed chwastami jednoliściennymi i dwuliściennymi.

Są one na tyle skuteczny, że przez dłuższy czas nie powinno być pod tym względem żadnych problemów. Dodatkową kwestią jest regularne nawożenie i dbanie o to, aby trawa miała stały dostęp do niezbędnych jej składników odżywczych i minerałów.

To także blokuje rozwój chwastów jednoliściennych i zbliża nas do ładnego, efektownego trawnika, który będzie ozdobą podwórka. Ważna jest także tak prozaiczna rzecz jak regularne koszenie trawy.

W ten sposób często udaje się zabijać chwasty jeszcze w zarodku, zanim się rozwiną i zaatakują trawnik. Spory problem pojawia się, gdy chwasty pojawią się już po założeniu trawnika.

O ile są specjalne preparaty chemiczne, które radzą sobie bez problemów z chwastami dwuliściennymi, to jednoliścienne nie mogą zostać usunięte w ten sposób, bo wpływa to na stan całego trawnika. Dlatego w tym wypadku tak ważne jest regularne dbanie o stan trawnika, aby chwasty nawet się nie pojawiły.