Jak eliminować chwasty w okresie wiosennym? Niezbędne prace do wykonania po zimowych miesiącach

Po zimowej przerwie trzeba wrócić do ogrodu i znowu działać na pełnych obrotach, aby móc cieszyć się z wysokiej jakości plonów. Trzeba też stoczyć kolejną walkę z chwastami i szkodnikami, które mogły wytworzyć się przez okres zimowy.

Jak to zrobić? Herbicydy wydają się naturalnym i właściwym rozwiązaniem. Do naszych potrzeb możemy je dobrać na podstawie poziomu zachwaszczenia.

Im więcej chwastów i im bardziej niszczycielskich, tym mocniejszy specyfik powinniśmy wykorzystać. Zazwyczaj powinno być to uzupełnienie już wcześniejszych działań przeciwchwastowych, ale herbicydy stosowane są także jako doraźna pomoc, która daje błyskawiczne efekty i natychmiastowy ratunek dla zachwaszczonych zbóż.

Przy stosowaniu herbicydów na dłuższą metą kluczowa jest jednak rotacja. Należy regularnie zmieniać poszczególne specyfiki, aby chwasty nie uodporniły się na działanie jednego, konkretnego rodzaju preparatu.

Ich mieszanie i regularnie wymienianie będzie miało ogromne znaczenie dla ostatecznego powodzenia odchwaszczania naszych roślinnych czy też zbożowych zbiorów. Oprócz herbicydów jest także kilka prostych zabiegów profilaktycznych, które możemy zastosować, aby uniknąć rozwijania się chwastów.

Jednym z takich zabiegów jest wykorzystanie dobrze dopasowanej zaprawy, co wzmocni nasiona i ochroni je przed chwastami oraz szkodnikami. Kluczowe jest również dopasowanie terminu wysiewu do danego rodzaju nasion, a także jakość samych ziaren – to wszystko powinno zmniejszyć szanse pojawienia się uciążliwych chwastów.