Dobór nawozu do aktualnych potrzeb upraw

Nawożenie upraw to kluczowa kwestia, aby były plony były wysokiej jakości, a do tego zaskakiwały ilością. Jak dobrać nawóz? Na co zwrócić uwagę? Jednym z kluczowych czynników jest pora roku. Nie bez powodu większość nawozów jest podzielona na pory roku, kiedy to powinny być używane.

To z tego powodu, że rośliny innych wartości odżywczych potrzebują zimą, a jeszcze innych podczas jesiennego nawożenia. To jeden z kluczowych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę dobierając konkretny produkt. Oczywiście, są też na rynku takie nawozy, które są uniwersalne lub też ich użycie powinno wystarczyć na cały rok.

To już także nasz wybór, na co ostatecznie się zdecydujemy. Kolejna kwestia to rodzaj naszych upraw. To również w dużej mierze definiuje dobór nawozu, jako że każda z roślin potrzebuje innych składników odżywczych.

Dla jednych kluczowych będzie azot, dla innych jeszcze inny minerał czy odżywka. Musimy znać potrzeby poszczególnych roślin i do nich dopasowywać konkretne produkty nawozowe. Wybierając nawóz, trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że rośliny samoistnie pobierają z ziemi składniki odżywcze.

Dlatego też nawóz powinniśmy dostosować również do nawierzchni, w której jest nasza uprawa. Przesadzenie z ilością poszczególnych minerałów nie zwiastuje nic dobrego i może tylko zaszkodzić naszym roślinom. Choć dobór nawozu nie jest prosty, to zdobywając elementarną wiedzę jest to jak najbardziej możliwe.

Jeśli trochę poczytamy, zapoznamy się z właściwościami gleby i potrzebami poszczególnych upraw, to powinno udać nam się dobrać odpowiedni nawóz.